Author Archives: Infopharma_admin

сп. ИНФОФАРМА

Уважаеми колеги,

През 2019 г. списание “ИНФОФАРМА” навърши 27 години активно присъствие
на българския фармацевтичен пазар. Двадесет и седем години, през които се
случиха много неща. Двадесет седем години, през които Светът се промени и
никога няма да е същият. Промени се и фармацевтичният пазар в България.
Всеки участник на този пазар преживя своите спадове и възходи, поражения и
победи. Някои отпаднаха, други се утвърдиха, трети се появиха.

Най-големият успех на „ИНФОФАРМА“ е, че успя да запази своите позиции през
всичките тези години. Нещо повече – то се превърна в Институция. А това, за едно
специализирано издание, е много. И разбира се, не би се получило, ако не бяха
Партньорите на „ИНФОФАРМА“ – фармацевтичните фирми, които през всичките
или през голяма част от тези години, присъстваха на страниците на списанието и
го превърнаха в живата история на българския фармацевтичен пазар.
Не би се получило, ако не бяха и Абонатите на „ИНФОФАРМА“ – собствениците
и управителите на аптеки, фармацевтите на различни позиции, и всички, които с
професионалния си интерес го направиха търсено и желано издание.
На Всички Тях Благодарим!

След 27 години е логично този проект да отстъпи място на други проекти, които са
съобразени с новите реалности и изисквания на пазара, с новите възможности на
комуникационните технологии.

Уверяваме ви, че колективът на ИНФОФАРМА ще продължи да работи със същия
професионализъм и коректност в полза на всеки свой клиент и занапред.

До нови срещи!

FERVEX COLD AND FLU / ФЕРВЕКС НАСТИНКА И ГРИП

AТС код: R05X51

Публикуваната кратка характеристика е със съкращения и е предназначена за медицински специалисти. Пълна информация за лекарството може да намерите на сайтовете на ИАЛ – www.bda.bg , EMA или на съответния притежател на разрешението за употреба.

Състав: В една филм. Таблетка: Парацетамол (Paracetamol) 500 mg, Хлорфенамин малеат (Chlorphenamine maleate) 4 mg. Помощни вещества: Кармоизин (Е122), Кроскармелоза натрий хипромелоза, Микрокристална целулоза повидон К90, Глицерил бехенат, Магнезиев стеарат, Обвиващо покритие: Хипромелоза (Е464), пропиленгликол (Е1520), титанов диоксид (Е171), кармонзин(Е122), индигокармин (Е132). Полиращо покритие: Пречистена вода пчелен восък (Е901), Карнаубски восък (Е903), Полисорбат 20 (Е432), Сорбинова киселина (Е200).

Показания: Това лекарство е предназначено за лечение, по време на простуда, ринит, ринофарингит и грипоподобни състояния при възрастни и деца над 15 години: на бистра назална секреция и сълзене от очите; на кихане; на главоболие и/или висока температура.

Дозировка и начин на приложение: Лекарственият продукт е предназначен за възрастни и деца над 15 години. Таблетките трябва да се поглъщат цели с течност (напр. вода, мляко, плодов сок). За предпочитане е таблетките да се приемат вечер, поради седативният ефект на хлорфенамин малеат. След минимум 4 часа, ако е необходимо, се приема още една таблетка, като не се надвишават 4 таблетки дневно. Ако болката или треската продължава повече от 3 дни, или симптомите не се подобряват след 5 дни лечение, терапията трябва да се преоцени.

Тегло(възраст) Дозировка за един прием Интервал на дозиране Максимална дневна доза
Възрастни и деца > 50 kg  500 mg парацетамол 1 таблетка напр., 2 000 mg парацетамол  4 часа напр., 4 mg хлорфенамин 4 таблетки (>15 години) 16 mg хлорфенамин
Не превишавайте максималната дневна доза от 4 таблетки за 24 часа.
При бъбречна недостатъчност и ако не е показано друго, се препоръчва намаляване на дозата и увеличаване на интервала между приемите. Общата доза парацетамол не трябва да превишава 3 g/ден. При пациенти с активно или компенсирано хронично чернодробно заболяване, особено при тези с хепатоцелуларна недостатъчност, хроничен алкохолизъм, хронично недохранване (ниски запаси от чернодробен глутатион) и дехидратация, общата доза парацетамол не трябва да превишава 3 g/ден. При следните състояния трябва да се използва минималната ефективна доза парацетамол без да се надвишава 60 mg/kg/ден (без да се надвишава 3 g/ден): възрастни пациенти с тегло под 50 kg, лека до умерена хепатоцелуларна недостатъчност; хроничен алкохолизъм; хронично недохранване; дехидратация.

Противопоказания: Свръхчувствителност към активните вещества или към някое от помощните вещества. Лекарственият продукт е противопоказан при деца под 15 години. Противопоказания свързани с наличието на парацетамол: тежка хепатоцелуларна недостатъчност или активно некомпенсирано чернодробно заболяване; Свързани с наличието на хлорфенамин малеат: риск от закритоъгълна глаукома, риск от задържане на урина свързан с уретропростатни нарушения.

Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба: Лечението следва да бъде преосмислено при висока или персистираща температура, при появата на симптоми на суперинфекция или ако симптомите продължават след 5-тия ден. Прочетете КХП!

Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие: Комбинации, изискващи повишено внимание: Антивитамнн К, Взаимодействия с лабораторни тестове; Други атропиноподобни продукти; Други седативни средства. Нарушената бдителност може да представлява опасност при шофиране на моторни превозни средства или работа с машини. Непрепоръчителни комбинации: Алкохол (в напитки или използван като помощно вещество), Натриев оксибат. Прочетете КХП!

Фертилитет, бременност и кърмене: Поради ограничени изследвания, този лекарствен продукт трябва да се използва по време на бременност и кърмене, само ако е необходимо. Препоръчителната дозировка и продължителността на лечение трябва стриктно да се спазват.
В случай на приложение в края на бременността, трябва да се обърне внимание на евентуалните последствия от атропиноподобните и седативните ефекти на хлорфенамин за новородените.
Не е известно дали хлорфенамин се екскретира в кърмата. Поради възможно седиране на новороденото или парадоксална възбуда, този лекарствен продукт не се препоръчва по време на кърмене. Поради потенциален механизъм на действие върху синтеза на циклоксигеназа и простагландин, парацетамол може да има ефект върху фертилитета при жени, чрез ефект върху овулацията, който е обратим при спиране на терапията. В изследвания при животни са наблюдавани ефекти върху мъжкия Фертилитет. Релевантността на тези ефекти при хора не е известна.

Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини: Фервекс настинка и грип филмирани таблетки повлиява в значителна степен способността за шофиране и работа с машини. Особено внимание трябва да се обърне на риска от сънливост, свързан с употребата на този лекарствен продукт, особено в началото на лечението, при хора, шофиращи моторни превозни средства или работещи с машини. Този ефект се засилва от употребата на алкохолни напитки, лекарства съдържащи алкохол или седативи. Препоръчва се терапията да бъде започната вечер.

Опаковка: 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, филмирани таблетки в блистер. Не всички видове опаковки могат да бъдат пуснати в продажба.

Притежател на разрешението за употреба: UPSA SAS, Франция

FLUDREX MAX HERBAL HOT DRINK / ФЛУДРЕКС МАКС ХЕРБАЛ ХОТ ДРИНК

AТС код: N02BE51

Публикуваната кратка характеристика е със съкращения и е предназначена за медицински специалисти. Пълна информация за лекарството може да намерите на сайтовете на ИАЛ – www.bda.bg , EMA или на съответния притежател на разрешението за употреба.

Състав: Всяко саше съдържа: парацетамол (paracetamol) – 1000,0 mg; Фенилефринов хидрохлорид (Phenylephrine hydrochloride) – 12,2 mg екв. на 10,0 mg фенилефрин база. Помощни вещества: Захароза 2,67 g в една доза, Лимонена киселина, Натриев цитрат, Аскорбинова киселина, Натриев цикламат, Захарин натрий, Аромат на ягода (смес на ароматни вещества и глюкоза), Сух екстракт от плодове на черен бъз, Силициев диоксид, колоиден безводен.

Показания: Лекарственият продукт е показан за краткосрочно симптоматично лечение на фебрилитет, главоболие, болки в гърлото, назална конгестия, мускулни болки при простудни заболявания, грип и други остри вирусни инфекции.

Дозировка н начин на приложение: Възрастни и деца на 12 и повече години: По едно саше на интервал от 5-6 часа, разтворено в чаша гореща вода. Приемът на повече от 4 дози дневно не трябва да бъде превишаван, а интервалът между отделните приеми не трябва да бъде по-малък от 4 часа. Препоръчително е лечението да се провежда с най-ниската доза, с която се постига очаквания ефект. Максимална продължителност на лечението без консултация с лекар – 3 дни.
Продуктът не е подходящ за приложение при деца под 12-годишна възраст. При пациенти в старческа възраст не се налага корекция на дозата. При пациенти с бъбречна недостатъчност интервалът между отделните приеми не трябва да бъде по-малък от 8 часа.

Противопоказания: Свръхчувствителност към парацетамол, фенилефрин или някое от помощните вещества; Чернодробно или тежко бъбречно увреждане; Високостепенна артериална хипертония; Некомпенсиран хипертиреоидизъм; Тежки сърдечно-съдови заболявания; Едновременен прием с трициклични антидепресанти, бета-блокери или МАО-инхибитори, вкл. в последните 14 дни.

Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба: В случаите, когато не се постига очаквания терапевтичен ефект, в съображение трябва да влезе използването и на друг антипиретик. При недостатъчен или липсващ ефект (персистиране на високата температура по-дълго от 3 дни и/или на другите симптоми повече от 5 дни) се налага обсъждане на прекратяване на лечението или неговото евентуално продължаване.
Това лекарство трябва да се прилага с внимание при пациенти с астма, чувствителни към аспирин, тъй като те могат да бъдат свръхчувствителни към парацетамол.
Лекарственият продукт съдържа 2,67 g захароза в една доза. Пациенти с редки наследствени проблеми на непоносимост към фруктоза, глюкозо-галактозна малабсорбция или захарозо-изомаптазен дефицит не трябва да приемат това лекарство.
Този лекарствен продукт съдържа 34 mg натрий в една доза, които са еквивалентни на 1,7% от препоръчителния максимален дневен прием от 2 g натрий за възрастен. Пълната информция прочетете в КХП!

Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие: Прочетете КХП!

Фертилитет, бременност и кърмене: Няма данни за неблагоприятни ефекти върху фертилитета от страна на съдържащите се в лекарствения продукт активни вещества. Лекарственият продукт може да се прилага по време на бременност единствено след лекарско назначение след оценка на съотношението полза за майката/риск за плода и новороденото. Включените в състава на комбинацията активни вещества се излъчват с майчиното мляко. Лекарственият продукт може да се прилага по време на кърмене единствено след лекарско назначение.

Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини: Флудрекс Макс Хот Дринк не повлиява или повлиява пренебрежимо способността за шофиране или работа с машини. Необходимо е пациентите да бъдат посъветвани да не шофират или работят с машини в случай, че след приема на това лекарство се е появило замайване.

Опаковка: Прах за перорален разтвор 4.4 g в саше от хартия/алуминий/полиетилен. Една опаковка съдържа 10 броя сашета.

Притежател на разрешението за употреба: ХИМАКС ФАРМА ЕООД

TAMALIZ/ ТАМАЛИЗ

AТС код: G04CA02

Публикуваната кратка характеристика е със съкращения и е предназначена за медицински специалисти. Пълна информация за лекарството може да намерите на сайтовете на ИАЛ – www.bda.bg , EMA или на съответния притежател на разрешението за употреба.

Състав: Всяка капсула съдържа 0,4 mg тамсулозинов хидрохлорид (tamsulosin hydrochloride). Помощни вещества: капсула: Микрокристална целулоза (Е460), Съполимер на метакрилова киселина и етилакрилат (1:1), съдържащ: Полисорбат 80 (Е433), Натриев лаурилсулфат, Триетилцитрат, Талк. Обвивка: Червен железен оксид (Е172), Титанов диоксид (Е171), Жълт железен оксид (Е172), Индигокармин FD&C Blue 2 (E132), Черен железен оксид (Е172), Желатин.

Показания: Симптоми на долните пикочни пътища (lower urinary tract symptoms, LUTS), свързани с доброкачествена простатна хиперилазия (benign prostatic hyperplasia, BPH).

Дозировка и начин на приложение: За перорално приложение. Капсулата трябва да се поглъща цяла и не трябва да се стиска между зъбите или дъвче, тъй като това ще попречи на измененото освобождаване на активната съставка. Обичайната дозировка е една капсула дневно, приемана след закуска или първото хранене за деня. Няма основание за коригиране на дозата при бъбречно увреждане или леко до умерено чернодробно увреждане. Няма съответно показание за приложение на тамсулозинов хидрохлорид при деца. Безопасността и ефикасността на тамсулозин при деца на възраст под 18 години не са установени.

Противопоказания: Свръхчувствителност към активното вещество, включително индуциран от лекарство ангиоедем, или към някое от помощните вещества. Анамнеза за ортостатична хипотония. Тежка чернодробна недостатъчност.

Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба: Както при други α1 блокери, в отделни случаи по време на лечение с Тамализ може да възникне намаляване на кръвното налягане, в резултат на което рядко може да възникне синкоп. При първите признаци на ортостатична хипотония (замайване, слабост) пациентът трябва да седне или легне до преминаване на симптомите.
Преди започване на лечение с Тамализ пациентът трябва да бъде прегледан с цел да се изключи наличието на други състояния, които могат да причинят същите симптоми като доброкачествената простатна хиперилазия, Дигитален ректален преглед и, когато е необходимо, определяне на простатния специфичен антиген (PSA) трябва да се извършат преди лечението и на равни интервали след това. Към лечението на пациенти с тежко бъбречно увреждане (креатининов клирънс под 10 ml/min) трябва да се подхожда с внимание, тъй като тези пациенти не са изследвани. Тамсулозинов хидрохлорид не трябва да се дава в комбинация със силни инхибитори на CYP3A4 (напр. кетоконазол) при пациенти с фенотип на лоши СYP2D6 метаболизатори. Тамсулозинов хидрохлорид трябва да се използва с повишено внимание в комбинация със силни (напр. кетоконазол) и умерени (напр. еритромицин) инхибитори на CYP3A4. Пълната информация прочетете в КХП!

Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие: Проучвания на взаимодействията са провеждани само при възрастни. Пълната информация прочетете в КХП!

Фертилитет, бременност и кърмене: Тамализ не е показан за употреба при жени. В краткосрочни и дългосрочни клинични проучвания с тамсулозин са наблюдавани нарушения на еякулацията. Във фазата след разрешаването за употреба има съобщения за случаи на нарушения на еякулацията, ретроградна еякулация и недостатъчност на еякулация.

Опаковка: Капсулите са опаковани в блистер от PVC/PE/PVDC/A1, всеки съдържащ 10 капсули. Картонената кутия съдържа 30 капсули (3 блистера) и листовка.

Притежател на разрешението за употреба: Alkaloid – INT d.o.o.

OSANIT COLIC PILLULES / ОСАНИТ КОЛИК ПИЛУЛИ

Хомеопатичен лекарствен продукт

Състав: 10 g пилули съдържат: Chamomilla recutita D12 100 mg. 1 g са приблизително 120 пилули. Помощни вещества: Ксилитол, Хипромелоза

Показания: Хомеопатичен лекарствен продукт за облекчаване на колики и метеоризъм при кърмачета и деца на възраст над 2 седмици. Приложението на този хомеопатичен лекарствен продукт в описаните указания се основава изключително на хомеопатичен опит. Осанит колик пилули е показан при кърмачета и деца на възраст от 2 седмици до 12 години.

Дозировка и начин на приложение: Перорално приложение. Деца на възраст от 2 седмици до 2 години: 1 пилула 4 до 5 пъти дневно до втория ден, от третия ден нататък по 1 пилула 2 пъти дневно. Пилулите се поставят в устната лигавица между долната устна и венците. Деца от 2 до 6 години: При деца над 2 години, пилулите се поставят под езика до пълното им разтваряне. Обичайно се вземат 3 пилули 4 до 5 пъти дневно до втория ден, от третия ден нататък по 3 пилули 2 пъти дневно. Деца от 6 до 12 години: 5 пилули 4 до 5 пъти дневно до втория ден, от третия ден нататък по 5 пилули 2 пъти дневно. Да се намали честотата на приема след подобряване на симптомите. Деца на възраст от 2 седмици до 2 месеца: пилулите се прилагат единствено по лекарска препоръка. Поради това, че няма достатъчно данни, използването на този лекарствен продукт при деца на възраст под 2 седмици не се препоръчва.

Противопоказания: Свръхчувствителност към активното вещество или към някое от помощните вещества.

Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба: В случай на неясни и тежки оплаквания, както и в случай на по-продължително боледуване, хомеопатичното лечение трябва да се назначи от лекар. В началото хомеопатичното лечение, съществуващите оплаквания могат временно да се влошат (първоначална реакция). Ако тази първоначална реакция е много силна или продължи по-дълго време, прекратете приема на лекарството до отслабването й. В случай, че лечение е необходимо и след това, лекарственият продукт може да продължи да се прилага в обичайната дозировка. Всяко по-продължително лечение с хомеопатичен лекарствен продукт трябва да се наблюдава от лекар, тъй като в случай на неправилно лечение могат да се появят нови оплаквания. При деца под 2-месечна възраст Осанит Колик Пилули трябва да се прилага само по лекарска препоръка. Поради това, че няма достатъчно данни, използването на лекарствения продукт при деца под 2 седмици не се препоръчва.

Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие: Не са известни.

Фертилитет, бременност и кърмене: Осанит колик пилули е предназначен само за кърмачета и деца на възраст от 2 седмици до 12 години.

Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини: Осанит колик пилули не повлиява способността за шофиране и работа с машини.

Опаковка: Бяла полипропиленова (PP) опаковка за пилули с бяла PP-капачка с дозатор за пилули. 7,5 g пилули в една опаковка.

Притежател на разрешението за употреба: Севекс Фарма ООД