Кой е най-добрият начин за лечение на предсърдно мъждене?

By | август 28, 2024

по данни от международния печат

Предсърдното мъждене (ПМ) е най-често срещаният сериозен неправилен сърдечен ритъм. Някои експерти наричат ​​тази аритмия епидемия (Journal of Geriatric Cardiology, March, 2017). Изчислява се, че до 2030 г. над 12 милиона американци ще бъдат диагностицирани с ПМ, като това засяга все повече млади хора.

Наблюдава се тенденция за увеличаване на предсърдното мъждене при по-млади хора

Смята се, че тази сърдечна аритмия е много по-често срещана при по-възрастните хора, но нови данни, публикувани в Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology (April 22, 2024) показват, че почти една четвърт от диагностицираните с ПМ са под 65 години.

Това проучване е проведено в университета в Питсбърг и включва 67 000 пациенти. По-младите хора с ПМ е по-вероятно да имат рискови фактори като диабет, хипертония, ХОББ, хронично бъбречно заболяване и коронарна артериална болест.

Симптомите на ПМ могат да включват сърцебиене, замаяност, умора, задух, неравномерен сърдечен ритъм и болка в гърдите. Смарт часовниците и ЕКГ устройствата за домашно ползване често са в състояние да открият този неправилен сърдечен ритъм.

Предсърдно мъждене, предизвикано от лекарства

Все още не се гледа достатъчно сериозно на предизвиканото от лекарства ПМ. Например високи дози кортикостероиди като преднизон могат да предизвикат ПМ. Милиони хора получават високи дози от такива стероиди за лечение на ревматоиден артрит, синузит, тежки кожни реакции и автоимунни заболявания.

Нестероидните противовъзпалителни лекарства (НСПВС) също могат да доведат до ПМ. Много малко хора са предупредени, че техните любими болкоуспокояващи (ибупрофен или напроксен) могат да предизвикат тази аритмия.

Лекарствата, потискащи киселинността (инхибитори на протонната помпа) и диуретиците, могат да изчерпят основни минерали в тялото. Ако нивата на магнезий или калий паднат, може да възникнат аритмии.

Важно е това състояние да се лекува с антикоагуланти или аблационна терапия, за да се предотврати образуването на кръвни съсиреци.

От години кардиолозите обсъждат най-добрия начин за лечение на предсърдно мъждене. Опциите включват антиаритмични лекарства и антикоагуланти срещу катетърна аблация. Последната е инвазивна процедура, при която се използва енергия за лечение на мястото на аритмия. За тази цел могат да се използват няколко различни форми на енергия, но най-разпространеният вид е радиочестотната енергия. Радиочестотната енергия е вид енергия, която използва радиовълни, за да произведе топлина, която унищожава малката част от сърдечната тъкан, причиняваща аритмия.

Недостатъците на лекарствата

Лекарството, което често се предписва за ПМ, е амиодарон. Това лекарство обаче има множество сериозни странични ефекти, които могат да бъдат и животозастрашаващи

Антикоагулантите имат свои собствени предизвикателства. Такива лекарства са малко като ходене по въже. От една страна е рискът от образуване на кръвни съсиреци. От друга страна е рискът от кървене (хеморагия). Успешното лечение изисква внимателен баланс между двете крайности.

Кой е най-добрият начин за лечение на предсърдно мъждене?

Мета-анализ, публикуван в JAMA Cardiology (28 април 2021 г.), сравнява аблационната терапия с антиаритмичните лекарства за преодоляване на пароксизмалното ПМ. Прегледът включва шест рандомизирани клинични проучвания с над 1200 пациенти.

Катетърната аблация намалява аритмиите с 38 процента повече от лекарствата. Още по-важното е, че намалява хоспитализацията с 68 процента повече.

Авторите заключават:

„В този мета-анализ на терапия от първа линия на пациенти с пароксизмално ПМ, в сравнение с употребата на антиаритмични лекарства, използването на катетърна аблация е свързано с намаляване на рецидивите на ПМ и хоспитализациите, без разлика в основните нежелани събития.“

Статията предлага тази ключова точка за най-добрия начин за лечение на ПМ:

„Значение: Резултатите от този мета-анализ предполагат потенциалната полза от катетърната аблация като стратегия от първа линия при пациенти с пароксизмално предсърдно мъждене в сравнение с употребата на антиаритмични лекарства.“